Dieta pudełkowa – najczęściej spotykane formuły żywieniowe

dieta pudełkowa

Nie tylko chęć zdrowego żywienia, ale także brak czasu oraz motywacja między innymi do zrzucenia wagi, każą poszukiwać alternatywnych form odżywiania. Od jakiegoś czasu wspiera wszystkich w tym zakresie tak zwana dieta pudełkowa. Zapewnia ona całodniowe zapotrzebowanie kaloryczne, a dodatkowo tak obliczone, by uzyskać założone korzyści, np. zrzucić zbędne kilogramy lub nabrać masy. Opisywana forma odżywiania stale się rozwija i dostarcza coraz to nowszych przepisów, ale także zastosowań.

Na czym to dokładnie polega

Żywność w tym wypadku przygotowywana jest zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem. Można więc zgłosić chęć: schudnięcia, zapewnienia odpowiednio wysokiej liczby kalorii, detoksykacji organizmu i wiele więcej. W wielu wypadkach poza podaniem własnych preferencji smakowych wymagane jest również podanie: wzrostu, wagi i wieku, bo na ich podstawie można obliczyć zapotrzebowanie na kalorie. Następnie specjalnie i indywidualnie ułożony jadłospis przedstawiany jest do akceptacji i Klient każdego dnia otrzymuje z dowozem we wskazane miejsce zestaw posiłków zgodnych ze złożonym zamówieniem – przygotowanych przez kucharzy. Jest to więc między innymi forma żywienia restauracyjnego.

Formuły popularnych jadłospisów

Natomiast menu zazwyczaj tworzone jest pod preferencje smakowe Klienta. Nie każdy jednak ma ściśle określone wymagania dlatego też catering dietetyczny uwzględnia gotowe przepisy, z którymi można się dokładnie zapoznać, a następnie dokonać wyboru. Do najczęściej oferowanych formuł gotowych należą diety:

  • standardowa odchudzająca – przyjmująca za wspólne dla wszystkich dzienne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i kalorie; znajomość spożywanej dotąd codziennie ilości kalorii ułatwia jej wybór, jest to więc dieta przeznaczona dla osób w pewnym stopniu obeznanych z żywieniem;
  • wegetariańska – przeznaczona dla osób, które nie lubią mięsa lub z innych powodów chcą go w pożywieniu unikać; nierzadko przyjmuje ona wiele wariantów i oferuje bardzo zróżnicowane posiłki;
  • na masę – stworzona dla tych, którzy ćwiczą wyczynowo i chcą budować masę mięśniową, ale także przeznaczona dla osób ciężko pracujących fizycznie;
  • bez glutenu i laktozy – przeznaczona dla osób uczulonych na wymienione składniki pokarmowe;
  • bezcukrowa – dla osób posiadających problemy z cukrem lub chcących pozbawić dietę węglowodanów, które jak wiadomo wpływają na rozwój wielu chorób, ale także nabywanie masy tłuszczowej.

Zatem catering dietetyczny umożliwia zarówno dietę pudełkową już opracowaną, jak i ściśle zindywidualizowaną.

Dietetyk a Klient

W drugim przypadku konieczne są konsultacje z dietetykiem i wiele restauracji je oferuje. I choć dieta pudełkowa zawsze jest ustawiana przez dietetyka (chodzi o menu gotowe), to w przypadku zgłoszenia indywidualnego zapotrzebowania powstaje jadłospis – niepowtarzalny. Wówczas właśnie przed złożeniem zamówienia należy podać swoje właściwości psychofizyczne i inne potrzebne dane (m.in. ew. choroby), jak również określić preferencje smakowe. Powstaną dzięki temu posiłki optymalnie spełniające zakładane wymagania i w pełni zaspokajające kulinarne gusta Klienta.